Zeman s ruským ministrem průmyslu ve středu podle agentury TASS mluvil o ruské účasti na modernizaci jaderných elektráren Temelín a Dukovany či na projektu plavebního kanálu Dunaj–Odra–Labe.

Ministryně průmyslu a obchodu Nováková s Manturovem podepsala protokol o spolupráci, mimo jiné i v oblasti energetiky.

Setkání poznamenala ostrá ruská výtka na adresu českých úřadů, které nevpustily do země jednoho ze členů Manturovovy delegace, neboť byl na seznamu nežádoucích osob.

Rusové jsou vytočení. Nevpuštění člena delegace mířící k Zemanovi prý nezůstane bez odezvy

Jaderná zakázka za stovky miliard

Premiér Babiš už v té době byl na oficiální návštěvě v USA, jejímž vrcholem je čtvrteční jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš sice podle agentury ČTK nechtěl svou návštěvu spojovat se zájmem americké společnosti Westinghouse podílet se na výstavbě nových jaderných bloků v Česku a zdůrazňoval jiná témata, odborníci ale předpokládají, že jaderné téma zmíní Trump. Stavba nového jaderného bloku v Česku je totiž zakázka za stovky miliard korun.

Podle dřívějších informací se o stavbu bloku zajímá šest firem: americký Westinghouse, ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská společnost KHNP, čínská firma China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Ministryni Novákovou s sebou Babiš na cestu do USA nevzal, místo ní je v jeho delegaci šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.