"Valná hromada schválila změnu pravidel pro odměňování členů dozorčí rady, a to tak, že zrušila zvláštní motivační odměnu pro členy tohoto správního orgánu společnosti. Ostatní složky odměn členů dozorčí rady zůstávají nadále v platnosti," sdělil mluvčí společnosti Vladan Crha.

Management Telecomu si odměny poprvé schválil v červnu, tehdy proti nim nikdo výrazněji neprotestoval. Odměny se odvíjí od zhodnocování akcií na burze, přesáhly tak 200 miliónů korun.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky je v pořádku, že odměny dostanou členové představenstva, problém měl právě s odměnami pro dozorčí radu. Ta má vedení firmy kontrolovat a díky odměnám by mohla některé kroky "přehlédnout". Sobotka je dříve vyzval, aby se odměn vzdali, ti na výzvu nijak nereagovali.

Další stamilióny

"Rozhodli jsme se k tomuto kroku přistoupit na základě toho, že téma odměňování dozorčí rady vyvolávalo negativní dohady a mohl tak být narušen proces privatizace. Nadále zastáváme stanovisko, že se jedná o standardní a efektivní motivační nástroj," komentoval to předseda výkonného výboru FNM Jan Juchelka.

Kromě těch červnových si vedení Telecomu odměny schválilo i na konci roku 2004. To už některé politiky vyprovokovalo, aby se proti nim ozvali. Jiní zase tvrdili, že podobná motivace je ve světě běžná.

Poslední termín na nabídku

Odměny měly motivovat k tomu, aby vedení Telecomu v posledním půlroce zvyšovalo cenu firmy. Vláda chce Telecom v tomto roce prodat, zájemci o výběrové řízení mají ve čtvrtek poslední možnost podat nabídku. Vítěze soutěže o 51 procentní podíl by vláda měla vybrat v březnu.

Kdykoliv ale může řízení zrušit a rozhodnout, že firmu prodá na burze, jak původně někteří ministři chtěli. Cena firmy nyní přesahuje 60 miliard korun.