Hlavní obsah

Ministři financí eurozóny vyzvali Řím k úpravě rozpočtu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Ministři financí členských zemí eurozóny v úterý podpořili názor Evropské komise, že návrh italského rozpočtu na příští rok porušuje pravidla EU a že by měl Řím své rozpočtové plány změnit. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Foto: Stringer, Reuters

Italský premiér Giuseppe Conte během tiskové konference na summitu lídrů EU v Bruselu

Článek

"Sdílíme mínění Evropské komise a doporučujeme, aby Itálie provedla nezbytná opatření k dodržení Paktu stability a růstu," uvedli ministři ve společném prohlášení. Zároveň podpořili pokračování rozhovorů mezi Evropskou komisí a italskými úřady.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Nejzadluženější země EU

Evropská komise minulý měsíc potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh italského rozpočtu v závažném nesouladu s jejími doporučeními, protože nijak nesnižuje obrovský veřejný dluh země.

Italové by mohli ustoupit

Komise nyní podle agentury DPA zvažuje zahájení oficiálního disciplinárního řízení s Itálií, které by mohlo vést až k uvalení výrazných finančních postihů. Představitelé italské vlády již nicméně signalizovali, že jsou otevřeni případnému snížení plánovaného rozpočtového deficitu. Agentura Reuters minulý týden s odkazem na dva zdroje z italské vlády napsala, že výše plánovaného schodku by se mohla snížit na dvě procenta, v reakci na to posílily evropské akcie i euro. [celá zpráva]

Italský premiér Giuseppe Conte předtím v rozhovoru s deníkem Avvenire uvedl, že v nejbližší době představí nový návrh rozpočtu, aby disciplinární řízení odvrátil. Dodal, že nový návrh by mohl zahrnovat nižší rozpočtový schodek, neposkytl však žádné podrobnější informace. Podle agentury AFP premiér Conte představí nový návrh rozpočtu již „v následujících hodinách”.

Současný návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s plány předchozí vlády. Italský veřejný dluh nyní přesahuje 130 procent HDP, takže výrazně překračuje unijními smlouvami stanovenou referenční hodnotu 60 procent HDP. Itálie je po Řecku druhou nejvíc zadluženou zemí Unie.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám