„V plném proudu jsou už i sezónní práce, především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat,“ uvedla šéfka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Podobně to vidí i ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. „Míra nezaměstnanosti bude klesat i nadále až do června, do kdy by měla klesnout poprvé od 90. let pod úroveň dvou procent,” sdělil Novinkám.


Ruku v ruce se situací na trhu práce dále svižně porostou mzdyLukáš Kovanda, ekonom Cyrrus

Nízká nezaměstnanost přispívá k růstu spotřebitelské poptávky, připomněla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. „Rekordně nízká nezaměstnanost v kombinaci s vysokým růstem mezd a se slabou inflací je velice komfortní pro spotřebitele, jejichž důvěru v ekonomiku podporuje, a vede tak k růstu spotřebitelské poptávky,” uvedla ekonomka.

Nezaměstnanost v Česku

Nezaměstnanost v Česku

FOTO: David Ryneš, Novinky

„Stejná situace ale dělá vrásky aktérům na nabídkové straně ekonomiky. Nedostatek zaměstnanců brzdí dynamiku průmyslové výroby. Některé podniky právě z důvodů nedostatku zaměstnanců nemohou zvyšovat kapacitu výroby,” dodala Junicke.

Kovanda k tomu doplnil, že tato situace povede k dalšímu tlaku na růst mezd. „Ruku v ruce se stále napjatější situací na trhu práce dále svižně porostou nominální mzdy. Jejich růst se zbrzdí až s přelomem roku, kdy se projeví již pozorovaná ztráta dynamiky ziskovosti podnikové sféry,” uzavřel ekonom.