Čínský deník, který se odvolával na nejmenované zdroje, zdůraznil, že zadržení mladého podnikatele, který působí i jako poradce českého prezidenta Miloše Zemana, bylo nečekané.

„Je to příznačné. Rychlý pád podnikatele, který byl ještě před třemi měsíci tak vlivný,“ citoval RBK z čínského listu, který nijak neupřesnil důvody údajné osobní intervence prezidenta.

Server RBK přitom napsal, že informace o zadržení šéfa společnosti CEFC mu potvrdily zdroje v čínských energetických společnostech. Podle nich byl Jie vyslýchán už loni, avšak informace o vyšetřování se objevily až v minulých dnech.

Čínský prezident Si Ťin-pchibng

Čínský prezident Si Ťin-pching

FOTO: Jason Lee, Reuters

O vyšetřování původně informoval počátkem března čínský portál Caixin, avšak oficiální zdroje tyto zprávy zatím nekomentují. Firma informace o zadržení i vyšetřování svého šéfa popřela s tím, že se nezakládají na faktech a že funguje normálně.

Transakce s Rosněftí nebyla dokončena

Server RBK upozornil, že o koupi akcií Rosněfti, v jejímž čele stojí Igor Sečin, oligarcha blízký Kremlu, Jie jednal už loni. Podle úmluv měla CEFC nakoupit od konsorcia, do kterého patří komoditní švýcarská společnost Glencore a katarský státní investiční fond, 14,16 procenta akcií v hodnotě 9,1 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard korun).

RBK připomněl, že nákup akcií Rosněfti oznámili loni v září a Sečin tehdy tvrdil, že transakce bude završena do konce loňského roku. Kontrakt se však dokončit nepodařilo, a to údajně kvůli chybějícímu financování.

CEFC se prý nepodařilo získat úvěr od čínské státní banky CDB, a obchod se tak prý odložil na první pololetí letošního roku. Informace o zatčení či vyšetřování šéfa CEFC mluvčí Rosněfti a Glencore nijak nekomentovali.

Čínská společnost přitom nakupovala aktiva i jinde po světě. V Česku například pořídila aktiva v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a další obchody uzavřela v Kazachstánu či Abú Zabí.