„Rostoucí náklady na zdravotní péči se v americké ekonomice chovají jako hladová tasemnice," prohlásil Buffett. „Naše skupina tento problém neřeší, ale také tento stav nepřijímá jako nevyhnutelný. Domníváme se, že když vložíme společné zdroje do největších talentů v zemi, můžeme zastavit růst nákladů ve zdravotnictví ještě včas a současně zvýšit spokojenost i výsledky pacientů,” dodal.

Nová společnost bude podle prohlášení firem nezávislá a bude pracovat bez tlaku na ziskovost. V první fázi se zaměří na technologická řešení.

Představitelé partnerských firem nicméně nesdělili, zda se projekt rozšíří i za brány jejich společností. Předseda představenstva a šéf JPMorgan Chase Chairman Jamie Dimon ale uvedl, že cílem tohoto kroku je přinést řešení, která budou přínosem pro „naše zaměstnance v USA, jejich rodiny a případně i pro všechny Američany".

Velká věc

Akcie společností zdravotnického sektoru USA zareagovaly na vznik zcela nového subjektu prudkým propadem, UnitedHealth o 7,1 procenta, Aetny o 3,7 procenta a Cigny o 5,1 procenta.

„Může to být velká věc,“ komentoval pro New York Times expert na zdravotní péči Ed Kaplan. „Jsou to tři velcí hráči a pokud se pustí do oblasti zdravotního pojištění či úhrad zdravotní péče, bude to mít značný dopad,“ prohlásil.

Podle agentury Bloomberg v počátku firmy využijí společnou silnou vyjednávací pozici vůči farmaceutickým firmám s cílem snížit ceny léků a podobně tlačit i na ceny například lékařských prohlídek.

Náklady na zdravotní péči v USA v posledních letech prudce stoupaly, což současně způsobilo nárůst příspěvků na zdravotní pojištění zaměstnanců. Pojistné za jednu osobu se v roce 2017 zvýšilo o čtyři procenta na 6 690 dolarů (téměř 136,5 tisíce korun) a za posledních deset letech podle údajů od Kaiser Family Foundation vzrostlo o 50 procent. Průměrný příspěvek pracovníka k pojistnému v roce 2017 činil 1213 dolarů (24 742 korun).