Všechny žaloby podané u soudů v Kalifornii, New Yorku a Illinois jsou hromadné a aspirují na zastupování miliónů klientů. Podle nich společnost podvedla své zákazníky, když záměrně snižovala výkon některých starších telefonů iPhone.

Apple však tvrdí, že důvodem je snížení spotřeby energie kvůli zhoršujícímu se stavu baterie a že zpomalování telefonů má prodloužit jejich životnost. Jde o přístroje iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE a iPhone 7. [celá zpráva]

Podle Applu starší baterie nemusejí být schopny dodávat telefonu při plném výkonu procesoru požadovaný elektrický proud. Firma proto provedla úpravy ve svém operačním systému iOS, které při problémech s baterií snižují energetické nároky a mohou způsobit zpomalování procesoru.

„Namísto aby uživatelům telefonů nabídla zdarma výměnu baterie, firma Apple se snažila defekt zamaskovat,” stojí v žalobě. Vyvozuje, že se tak firma snažila přimět zákazníky k nákupu nového přístroje.

Odborníci na spotřebitelské právo ale nejsou úplně zajedno. Na jedné straně někteří hovoří o možnosti obžalovat Apple z podvodu, druhá strana poukazuje na nedostatky v legislativě týkající se stárnoucích výrobků.