Guvernér ČNB Jiří Rusnok na odpolední tiskové konferenci upřesnil, že pro ponechání základní sazby na stávající úrovni hlasovalo pět radních ze sedmi. Naopak dva hlasovali pro zvýšení sazby o polovinu na 0,75 procenta.

„Nakonec převážil tradičně opatrnější přístup při zpřísňování měnové politiky a bankovní rada ponechala úrokové sazby bez změn. Dle našeho názoru je však další zvýšení sazeb za dveřmi a nastane již na příštím jednání ČNB začátkem února,” domnívá se ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle něj nebylo odložení sazeb způsobeno obavami ČNB o další vývoj ekonomiky, jako spíše praktickými důvody. „Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu a centrální banky se mu tak spíše vyhýbají,” upřesnil.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se pohyb sazeb nezastavil na dlouho. „České ekonomice se daří a v příštím roce podle nás bude bankovní rada zase posouvat směrem nahoru,” domnívá se.

„Bankovní rada chce sazby normalizovat a podle naší předpovědi bude v příštím roce zvyšovat sazby v každém čtvrtletí. Na konci roku 2018 by repo sazba měla dosáhnout 1,75 procenta,” dodal Zeisel.

Banka zatím naposledy sazby zvyšovala v listopadu, z 0,25 procenta na 0,5. V srpnu je přitom zvýšila vůbec poprvé za deset let. Do té doby je dlouho držela téměř na nule (0,05 procenta).