Důvodem narůstajícího počtu cestujících stojí podle vedení letiště atraktivita Prahy jako bezpečné turistické destinace a zároveň i schopnost a ochota Čechů více utrácet za létání.

„Za letošní opětovně rekordní výsledek je třeba poděkovat všem cestujícím, kteří si jako výchozí i konečný bod na svých cestách stále častěji vybírají Letiště Václava Havla Praha,” uvedl předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

Ke čtvrtku na pražském letišti přistálo a opět vzlétlo na 139 tisíc letadel. Cestující si nechali letos zatím odbavit na osm miliónů zavazadel, přičemž na odletech to bylo zhruba 4,5 miliónu, zatímco na příletech odhadem 3,4 miliónů zavazadel.

Spojení Afrikou, Blízkým a Dálným východem

V pololetí letištěm prošlo 6,8 miliónu cestujících, což představuje asi pětinový meziroční nárůst. Tehdy letiště označilo za hlavní tahouny růstu počtu pasažérů spoje mezi Prahou a Afrikou a linky na Blízký a Dálný východ.

Z pohledu celkového počtu pasažérů jsou ale dlouhodobě nejvíce využívány lety do Paříže, Moskvy a Amsterdamu. Podle posledních zveřejněných dat z letošního října cestovalo z Prahy do Paříže 69 tisíc cestujících. Přes 63 tisíc lidí letělo do a z Moskvy a téměř 62 tisíc cestovalo do Amsterdamu.