„S tím, jak se připravujeme na odchod z EU, se budeme snažit o přenesení všech existujících obchodních uspořádání, abychom zajistili, že si Británie zachová co největší jistotu, kontinuitu a stabilitu v oblasti obchodních a investičních vztahů,” uvedl mluvčí britského ministerstva pro mezinárodní obchod.

V reakci na zjištění Daily Telegraphu mluvčí agentuře Reuters řekl, že ministerstvo věří v nalezení dohody, která bude fungovat jak pro Británii, tak pro EU. „Nicméně jako vláda máme odpovědnost připravit se na jakoukoliv eventualitu, což je přesně to, co děláme,” připustil.

Dohodu ohrožuje Trump

Severoamerickou dohodu o volném obchodu NAFTA v roce 1994 uzavřely Spojené státy, Kanada a Mexiko. Osud severoamerické zóny volného obchodu je však značně nejistý, vzhledem k postoji současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ilustrační foto

Británie doufá, že se z EU dohodne, ale snaží se prozkoumat všechny alternativy.

FOTO: Yves Herman, Reuters

Ten v kampani dohodu opakovaně kritizoval jako údajně nevýhodnou pro USA a v současnosti země vedou jednání o možných změnách tohoto uspořádání. Trump však pohrozil, že pokud nedosáhne svého, USA by mohly z dohody vystoupit. [celá zpráva]

Musela by se přizpůsobit 

Velká Británie přizpůsobovala svá pravidla a regulace evropským normám více než 40 let, připomněla agentura Reuters. V případě připojení k NAFTA by musela přejít k odlišnému severoamerickému modelu například v oblastech ochrany hospodářské soutěže nebo ochrany dat.

Do zemí EU Británie v srpnu vyvážela zhruba 50 procent exportu, do USA mířilo 14 procent britského vývozu. Spojené státy v rámci samostatných zemí představují největší odbytiště britského zboží.