Světová ekonomika podle aktualizovaného odhadu MMF letos zrychlí tempo růstu na 3,5 procenta a příští rok by pak měla růst ještě o něco málo rychleji.

„Oživení globálního růstu, které jsme předpovídali v dubnu, je nyní na pevnějším základě; teď už nemáme žádnou pochybnost, že světová ekonomika nabrala na síle,” uvedl k nejnovějšímu výhledu hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld.

Eurozóna si povede lépe, než se čekalo

Zatímco u Spojených států MMF odhad růstu zhoršil, eurozóna by si měla vést naopak o dva procentní body lépe, než fond na jaře předpovídal. Letos poroste tempem 1,9 procenta a příští rok zpomalí mírněji, než se čekalo.

Zlepšením odhadů pro země eura reaguje fond na překvapivě dobrý výkon předních západoevropských ekonomik v prvním čtvrtletí.

MMF mírně zlepšil i předpovědi pro Japonsko, ČínuKanadu. Odhad pro letošní rok naproti tomu snížil pro Británii, jejíž ekonomika rostla v prvním čtvrtletí pomaleji, než se čekalo.

Odhad světového růstu za loňský rok fond mírně zvýšil na 3,2 procenta z dubnových 3,1 procenta. Předpověď pro příští rok pak ponechal na 3,6 procenta. Vyspělé ekonomiky letos zrychlí celkově růst na dvě procenta z loňských 1,7 procenta a výkon rozvíjejících se tržních ekonomik se rovněž zlepší na 4,6 procenta.