S tvrzením, že by k výpadku nedošlo, pokud by Cruz nepřesunul informační systémy pod správu Indů, přišli předáci britského odborového svazu GMB. Výpadek leteckou společnost paralyzoval, dotkl se tisícovky spojů a vedl k tomu, že BA budou muset vyplatit odškodné až 150 miliónů liber. To je v přepočtu 4,5 miliardy korun.

Předtím, než byl v dubnu 2016 Cruz jmenován šéfem British Airways, založil nízkonákladové aerolinky Clickair a následně byl jmenován do čela další low-cost letecké společnosti Vueling.

Chaos na londýnském letišti Heathrow.

Chaos na londýnském letišti Heathrow.

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

To, že byla Cruzovi svěřena funkce výkonného ředitele jednoho z největších a nejrenomovanějších leteckých přepravců světa, odborníky překvapilo. Podle nich nemá dost zkušeností.

„Spíš než někoho, kdo stál v čele dvou malých přepravců, bych čekal někoho, kdo má zkušenost s vedením velkého mezinárodního přepravce,“ řekl Daily Mailu odborník na leteckou dopravu Julian Bray.

Cestující marně čekající na svůj spoj na londýnském letišti Heathrow.

Cestující marně čekající na svůj spoj na londýnském letišti Heathrow.

FOTO: Neil Hall, Reuters

Od svého nástupu do BA provedl Cruz řadu úsporných opatření. Například zrušil jídlo zdarma na krátkých letech. Což se následně projevilo na spokojenosti pasažérů, připomíná Daily Mail. Podle jednoho průzkumu z loňského prosince spadla spokojenost pasažérů BA až na 60 %, což aerolinky zařadilo až na desáté místo z 23 britských leteckých přepravců.

„Cruz je znám jako 'ořezávač nákladů' a člověk, který preferuje vyčleňování práce mimo firmu. Takže se nehodí pro aerolinky vyšší třídy,” myslí si Bray.

Logo British Airways na ocasních ploutvích letadel.

Logo British Airways na ocasních ploutvích letadel.

FOTO: Toby Melville, Reuters

Výpadek systémů způsobil chaos na londýnských mezinárodních letištích Heathrow a Gatwick. Řada lidí se kvůli tomu musela vracet úsekem kontroly palubních lístků a zavazadel, aby si mohla u odbavovacích přepážek znovu rezervovat místa v letadlech.

Někteří ale uvízli už přímo v letadlech a dlouhé hodiny čekali na letištní ploše. Omezení se dotklo i spojení s Prahou. [celá zpráva]

V neděli se situace o něco zlepšila. Přesto musely BA zrušit více než třetinu letů z Heathrow. Mnoho počítačových systémů podařilo zprovoznit, cestující ale musejí stále počítat s možným rušením letů a zpožděním.