I Če-jong je už z minulosti obviněn z uplácení prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která zřejmě měla možnost ovlivňovat státní záležitosti, i když nezastávala oficiální funkci.

Nově žalobce viní I Če-jonga ze zatajování zisku z kriminální činnosti. O vydání zatykače na I Če-jonga prokuratura požádala už dvakrát, podruhé v úterý. Soud v Soulu se k projednání této žádosti sejde ve čtvrtek. První, lednovou žádost o vydání zatykače, zamítl.

Kontroverzní fúze

I Če-jonga, který je známý také jako Jay Y. Lee, vyšetřovatelé od pondělí znovu více než 15 hodin vyslýchali. Podle žalobců zaplatil úplatek mimo jiné proto, aby si zajistil podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíce těžil I Če-jong a jeho rodina. I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.