„Aktuálně evidujeme celkem 92 oznámení případů nevydání účtenky,” uvedla mluvčí na dotaz Novinek.

Finanční správa musí všechna oznámení vyhodnotit. „Oznámení budeme shromažďovat, analyzovat, a pokud je vyhodnotíme jako oprávněná, budeme zahajovat další příslušná řízení,” upřesnila Petlachová.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb
 Termín spuštěníObor činnosti
1. fáze1. 12. 2016ubytovací a stravovací služby
2. fáze1. 3. 2017maloobchod a velkoobchod
3. fáze1. 3. 2018ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze1. 6. 2018vybraná řemesla a výrobní činnosti

Vyhodnocení podle ní spočívá v analyticko-vyhledávací činnosti, na jejímž základě správa vyhodnotí, které informace jsou relevantní a které nikoliv.

Udávalo se vždy

„Nejde o nic nového,” zdůraznila mluvčí s tím, že s různými oznámeními se správa musela vypořádávat i před zavedením EET.

V případě, že bude oznámení oprávněné, hrozí podnikateli pokuta ve výši až 50 tisíc korun či dokonce dočasné uzavření provozovny. Podle Finanční správy však není pravda, že by podnikatelům takový trest hrozil za nevydání jedné jediné účtenky.

„K této krajní variantě je možné sáhnout jen pro opakované porušení zákona a významnou škodu způsobenou státní pokladně,” uvádí Finanční správa na webu.

EET kromě udávání provozoven inspirovala i českou lidovou tvořivost [celá zpráva] a stala se důvodem k mnohým protestním akcím a happeningům. [celá zpráva]