Změnu by mělo připravit ministerstvo zemědělství, podle prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana se ale k tomu nemá. Ministerstvo sdělilo, že se mu nápad zamlouvá, ale že je vázané předpisy Evropské unie.

Video

A DOST! - Jak polské slepice snášejí česká vajíčka
Zdroj: STREAM.CZ

"Ministerstvo zemědělství má stejný názor jako Agrární komora ČR a drůbežáři, že značení země původu vajec by mělo být uvedeno i na obalu, a nikoliv jen na vejci," sdělila mluvčí resortu Markéta Ježková. Podle ní je ale označování vajec stanoveno unijní legislativou.

"Prověřujeme, jakým způsobem by bylo předpisy vhodné změnit, a následovat bude apelace na jejich úpravu v EU," dodala Ježková.

Na absurditu při značení vajec upozornil v říjnu reportér pořadu A DOST! Jan Tuna na internetové televizi Stream.cz.

Kauza polských vajec

Čeští drůbežáři čelí masivním dovozům polských vajec a tvrdí, že jejich ceny jsou dumpingové. Toman připomněl kauzu salmonely ve vejcích z Polska a řekl, že nemá důvěru v polské dozorové orgány. [celá zpráva]

Připomněl starší kauzy technické soli v potravinách či dřívější problém s polským kakaem. To obsahovalo pouze 80 procent kakaa, zbytek tvořila dřevitá hmota z drcených kakaových slupek.

Aktuálně se řeší dovoz vajec z Polska, která musela být zlikvidována kvůli podezření na salmonelózu. Jak v úterý řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád, rizikových vajec mohly být až čtyři milióny. Z trhu byly staženy dva milióny vajec, zbytek se prodal. Větší onemocnění salmonelózou se ale v ČR podle něj nevyskytlo.

800 miliónů vajec z dovozu

Na skořápce každého vejce musí být kódované informace o chovu, výjimka je u podniků do 50 nosnic. První číslo na vejci označuje, o jaký typ chovu drůbeže jde, dále je na něm označení země původu a registrační číslo chovu. Pokud jde o chov v ekologickém zemědělství, je první číslo kódu 0. Pokud jde o chov ve volném výběhu, značí se 1, dvojka znamená chov v halách na podestýlce a trojka chovy v obohacených klecích.

Loni se do ČR dovezlo zhruba 800 miliónů vajec, meziročně o 123 miliónů více. Podle veterinářů nahlásila polská třídírna Fermi Drobiu Wozniak jenom během letošního roku dovoz 49,3 miliónu vajec do ČR.