Na informaci upozornila facebooková stránka Registr smluv, která je spojena se serverem Hlídač smluv a ekonomem Ondřejem Kokešem, který dlouhodobě analyzuje data zveřejňovaná v registru.

Proč by neměly být ze zákona o registru smluv plošně vyřazeny státní podniky a obchodní společnosti s majetkovou účastí...

Posted by Registr smluv on Dienstag, 25. Oktober 2016

„Sledovaný státní podnik se v rámci cílů a účelů svého působení, poskytovaných služeb a podobně rozhodně nepohybuje v tržním prostředí. Z výroční zprávy dále také vyplývá, že kromě hospodaření s majetkem, poskytování služeb a tak dále jsou jeho příjmy dané také poskytováním dotací v rámci specifikovaných záměrů orgánů státní správy i jednotlivých samospráv,“ připomněl správce stránky Karel Gargulák.

Povodí: Na pozvání není nic špatného

„Jednalo se o akci, kterou podnik uspořádal pro všechny zaměstnance, akce se zúčastnilo přibližně 600 až 650 lidí, a to k výročí padesáti let od založení podniku, které se slaví v letošním roce. Uvedená částka je včetně všech služeb, tedy nejen kapela, ale také stavba pódia, pronájem aparatury, ozvučení celé akce, nikoliv samotného koncertu Tří sester,“ reagoval podnik v komentářích na facebooku.

„Nevidím nic špatného na tom, že podnik v rámci oslav padesátého výročí pozve všechny zaměstnance, kteří poctivě pracují, na akci, kterou zaplatí. Kdyby ty peníze utratil tak, že dá každému z nich necelou pětistovku na konci roku v prémiích, nikdo by se neozval. Když ale zaměstnance odmění koncertem, o kterém informace transparentně zveřejní, tak je to špatně,“ dodal podnik v reakci.

„Chceme tímto státní podnik Povodí Moravy pochválit za to, že v souladu s účinným zákonem smlouvy zveřejňuje (na rozdíl od některých jiných státních podniků),” pochválil nakonec firmu Gargulák.

Efektivnější hospodaření

Zveřejňovat smlouvy v registru je povinné od 1. července. V registru je od té doby denně zveřejněno přes dva tisíce smluv.

Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) označila je zákon o registru „jedno ze zásadních legislativních opatření, které by mohlo přispět k efektivnějšímu hospodaření s majetkem státu a obcí a ke snížení míry dalších nežádoucích jevů přispívajících k dysfunkci veřejné správy“.

Někteří politici, například poslanci Jan Klán (KSČM) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) se přesto v poslední době snaží registr a rozsah v něm zveřejňovaných informací omezit.