O světové prvenství ale Uber o několik týdnů připravila společnost nuTonomy, která samořídící taxíky v provozu testovala v Singapuru. [celá zpráva]

Uber už v květnu oznámil, že k testům využije čtyři hybridní sedany Ford Fusion, vybavené videokamerami, radary, čidly a dalšími snímači. Fordy později doplní vozy SUV švédské automobilky Volvo.

Kamera na upraveném samořídícím voze Ford Fusion společnosti Uber

Kamera na upraveném samořídícím voze Ford Fusion společnosti Uber

FOTO: Aaron Josefczyk, Reuters

Už v úterý Uber uspořádal ukázku pro novináře. Zpravodaj agentury Reuters během zhruba hodinové jízdy pozoroval, jak vůz bezpečně a většinou hladce sám zastavuje na semaforech na červenou a rozjíždí se na zelenou, objíždí poštovní dodávky a dělá další manévry. Řidič a technik na předních sedadlech ale do jízdy pravidelně zasahovali a řídili auto při parkování.

Uber, který se za několik let stal předním světovým provozovatelem přepravy zprostředkované mobilní aplikací, se snaží získat pozice na poli autonomní dopravy, která je podle některých technologických expertů klíčovým oborem budoucnosti.

Loni firma otevřela v Pittsburghu výzkumné středisko, přetáhla do něj asi čtyřicítku výzkumníků z místní Carnegie-Mellonovy univerzity a vytvořila v tomto oboru aliance s několika automobilkami, včetně Volva.

V Singapuru jezdí první taxíky bez řidiče

První taxíky bez řidiče otestovali zákazníci v Singapuru

FOTO: nuTonomy

V sektoru samořízených automobilů však vzniká těžká konkurence. Vedle zmíněné singapurské společnosti nuTonomy na této technologii usilovně pracují společnost Google z holdingu Alphabet, výrobce elektromobilů Tesla Motors i největší americká automobilka General Motors. V Číně je vyvíjí technologická společnost Baidu.

Současná regulace v USA plně autonomní vozy bez volantu, pedálů, brzd a řidiče nepovoluje. Google, automobilky Ford a Volvo a konkurenti na poli alternativních taxislužeb Uber a Lyft vytvořili na konci dubna koalici, která se bude u amerických federálních úřadů zasazovat o urychlení vstupu samořízených vozů na trh.

Uber, který vznikl v roce 2009 v San Francisku, má za sebou rychlou expanzi po celém světě. Od roku 2014 podniká také v Česku. V řadě světových měst ale narazil na protesty, zákazy a omezení.