„Podařilo se to nejdůležitější – získat peníze na červencové výplaty zaměstnanců, které jim budou ve středu zaslány na jejich účty. Do konce týdne má nový investor podle domluvy poskytnout provozní finance i na plné obnovení výroby,“ uvedl Samec.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Podle něho budou pro základ úspěšné restrukturalizace firmy klíčové následující týdny: „Budeme potřebovat podporu obchodních partnerů i dalších subjektů,“ podotkl mluvčí.

Příliš se spoléhali na Rusko

Finance poskytla skupina Nordic Investors. „Kovosvit MAS má určitě skvělou budoucnost. Díky vlastnímu vývoji a dlouholetým zkušenostem patří v hi-tech obráběcích strojích mezi šest největších výrobců na světě. Do potíží ji nedostaly problémy ve výrobě, ale přehnaná expozice na ruském trhu,“ je přesvědčený Tomáš Otruba, zakladatel Nordic Investors.

Upozornil, že poskytnutí financí je pouze prvním krokem k obnovení plného provozu, ozdravení firmy a plánovanému převzetí firmy Kovosvit MAS skupinou Nordic Investors.

Skupina Nordic Investors se soustředí zejména na tzv. distressed assets, tedy na projekty, které mají například problémy s financováním. Strojírenství je pro ni novou investiční oblastí, věnuje se zejména informačním technologiím a nemovitostem.