Podle analytiků je důvodem stagnace zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014. Do budoucna ale očekávají růst výroby solární elektřiny ze střešních panelů pro vlastní potřebu domácností.

Během tzv. solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

"Boom výstavby fotovoltaických elektráren byl vyvolán hlavně možností snadného výdělku," řekl analytik Petr Hlinomaz.

Tehdejší rozvoj fotovoltaiky stále vyvolává nejrůznější kontroverze. Například loni v lednu upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilión korun. [celá zpráva]

Další rozvoj solárních elektráren v Česku bude podle Hlinomaze záležet na ekonomické motivaci a na důvěře, že se jejich výstavba vyplatí i po letech.

"Fotovoltaika by se mohla za příznivých okolností stát jedním z nástrojů pro získání a zajištění zásobování elektřiny pro vlastní spotřebu bez toho, aby ji musela domácnost dodávat do distribuční sítě," dodal.

Přibývat budou hlavně panely na střechách

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor doplnil, že znovuzavedení provozní podpory pro nové fotovoltaické zdroje v ČR neočekává a ani by ji nedoporučoval. Další rozvoj odvětví podle něj postupně zajistí nově zavedená investiční podpora pro malé fotovoltaiky a omezení administrativy pro systémy do deseti kilowattů (kW). To od letoška umožnila novela energetického zákona.

"Na tyto výhodnější podmínky již reagovaly všechny významné energetické společnosti nabídkami dodávky, montáže, financování a servisu fotovoltaických systémů na klíč. V nejbližším období ale budou přibývat pouze desítky MW ročně," uvedl Gavor.

Výkon jako Temelín, ale jen když je slunečno

Novinkou, která by měla rozvoj nezávislých zdrojů podpořit, jsou domácí baterie, které dokážou elektřinu ze solárních panelů skladovat. Například ČEZ nabízí výrobky německé firmy Sonnenbatterie, ve které koupil podíl. Do byznysu s bateriemi se vrhl i bývalý šéf Českých drah Petr Žaluda se svojí firmou Olife.

Současný celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR ve výši asi 2000 MW je zhruba stejný jako instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně. "Jaderné elektrárny mají ale ve srovnání s fotovoltaikou využití výkonu asi sedminásobně vyšší," uvedl Gavor. Důvodem je podle analytiků zejména to, že objem výroby fotovoltaických elektráren na rozdíl od jaderných zdrojů závisí na počasí.