Německý list napsal, že Babišův střet zájmů je obrovský a má evropský dosah. Českého ministra financí Die Zeit srovnává s republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. "Svým způsobem je Babiš českou odpovědí na Donalda Trumpa - s tím rozdílem, že Babiš už dosáhl cíle," píše týdeník s tím, že Babiš ke svému vzestupu umně využil širokou nespokojenost Čechů s politickým establishmentem.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

"Die Zeit tvrdí, že něco zjistil, ale pouze opisoval fabulace a fámy od svých českých kolegů," uvedl Babiš v prohlášení.

Babiš připouští poměrně velký nárůst dotací pro svou společnost Agrofert od té doby, co se ujal postu ministra financí, tyto dvě skutečnosti ale nemají podle něj nic společného. "Důvodem je to, že v roce 2014 probíhaly velké jednorázové investiční dotace do zlepšení ekologie v chemických továrnách," uvedl. Rozhodovaly o nich předchozí vlády, dodal.

„OLAF mé firmy nekontaktoval”

Provozní dotace v zemědělství jsou pak pro každého příjemce stejné, napsal Babiš. "Agrofert je největší českou zemědělskou firmou, proto je logické, že i jeho dotace jsou v součtu velké," uvedl.

Týdeník také cituje předsedkyni výboru europarlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleovou, podle níž je odpověď na to, jestli Babiš v politice sleduje vlastní finanční zájmy, "životně důležitá pro bezpečnost evropských peněz".

"Nemohu se zbavit pocitu, že tato paní si na mé osobě dělá svou politickou kampaň," napsal Babiš. Je zajímavé, že v německých článcích o mně se pořád dokola objevují stejní lidé, dodal.

Německý list kritizuje i za to, že "zrecykloval" kauzu kolem Farmy Čapí hnízdo. Padesátimiliónovou dotaci na farmu prověřuje česká policie i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). "Zajímavé je, že ani po půl roce, kdy novináři o Čapím hnízdě s oblibou a intenzivně píšou, nikdo z OLAF nikoho z mých firem nekontaktoval," napsal ministr. I kdyby se tak stalo, neměl by ale co zjistit, protože k ničemu nezákonnému nedošlo, míní Babiš.