Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý se sešel v moravskoslezské metropoli se zástupci některých dodavatelských firem OKD, která dluží více než 600 společnostem.

„Firmy mají velké obavy z toho, jak se bude vyvíjet restrukturalizace OKD, a zvláště, zda v dohledné době dostanou uhrazeny své pohledávky. Problémy mají menší i větší firmy, které dodávaly společnosti OKD zboží a služby a doplatily na to,“ uvedl Dlouhý.

Hrozí dominový efekt

Varoval před tzv. dominovým efektem, zvláště mezi malými a středními firmami, kterých je mezi věřiteli OKD většina. Průměrný počet zaměstnanců ve firmách, které jsou na dodávkách pro OKD přímo závislé, je podle Dlouhého 30 až 50. „Ty firmy už se dostávají do druhotné platební neschopnosti, nejsou schopné platit svým dodavatelům, kteří se následně dostávají do problémů,“ popsal.

Jedním z dodavatelů OKD, kterých se insolvence hodně dotkla, je například společnost Průmyslové montáže. Ta pro těžební firmu vykonává údržbu technologických zařízení na úpravárenském komplexu. „Naše pohledávky vůči OKD jsou řádově v miliónech korun, na OKD máme vázány i kapacity lidí,“ upozornil jednatel a spolumajitel firmy René Kolek.

Dodal, že z celkového obratu firmy dělají dodávky pro OKD asi 25 až 30 procent, přibližně 20 lidí dělá na zakázkách jen pro OKD. Kolek přiznal, že i jeho zaměstnanci mají strach. „Snažíme se hledat nová teritoria, nové zakázky, zatím nepropouštíme a hledáme jim práci, abychom je udrželi,“ připojil.

Důl Darkov. Ilustrační foto

Důl Darkov. Ilustrační foto

FOTO: Pavel Karban, Právo

Dodávky pro OKD jsou specifické

Předseda moravskoslezské hospodářské komory Jan Březina poukázal, že až do podání insolvenčního návrhu na OKD neměli dodavatelé problémy se splatností plateb ani neevidovali žádné pohledávky po splatnosti. „V problémech se ocitli náhle,“ řekl.

Prezident komory Dlouhý navíc poznamenal, že řada dodavatelů těžko najde nové uplatnění na trhu, neboť pro OKD dělají specifické věci. „Typově jsou to často jednorázové věci, není to sériová výroba, je to specializace na kusové dodávky, které nejsou snadno převoditelné někam jinam,“ nastínil.