Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. NWR a OKD chce podle dokumentu dohodu na komplexním řešení situace celé společnosti OKD, nikoliv pouze Dolu Paskov. Poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček řekl, že NWR nebude prozatím záležitost komentovat.

„Za současného ekonomického stavu tato společnost dlouho nevydrží, takže je otázka, co se teď udělá,“ řekl Právu předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Přiznal, že o nejnovějším návrhu uzavřít Důl Paskov už v příštím roce zatím neslyšel.

„Pro nás bude důležité, aby se zachovalo co nejvíce míst. To znamená, pokud z Paskova bude někdo chtít dělat, tak je převést na karvinskou část, a kdo bude chtít odejít, tak mu vyplatit dle sociálního programu odstupné v plné výši. To jsou dvě základní podmínky,“ řekl Pytlík. Dodal, že na Dole Paskov dnes OKD zaměstnává zhruba 1700 až 1800 vlastních pracovníků a dalších asi 500 od dodavatelských firem.

O situaci v OKD bude ve čtvrtek jednat ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) se zástupci odborů. Sám ji v úterý označil za vážnou. O budoucnosti Dolu Paskov měli ve středu jednat i někteří ministři se zástupci OKD a NWR, schůzka však byla zrušena.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně řekl, že byla přeložena na leden.

Hranice 110 dolarů za tunu

V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 miliónů korun na sociální programy horníků.

Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR. Materiál ale zřejmě přestane na konci roku platit. Cena uhlí totiž pravděpodobně klesne po tři po sobě následující čtvrtletí pod 110 dolarů za tunu, čímž se smlouva stane neplatnou.

Vláda proto na začátku října pověřila Babiše, Mládka a ministryni práce Michaelu Marksovou, aby za stát vyjednali dohodu novou. První jednání se uskutečnilo 20. října. NWR zřejmě přinesla zmíněné dvě možnosti řešení, které ministři následně odmítli.

Hledá se dohoda o celém OKD

Materiál dále podotýká, že vzhledem k tomu, že zástupci NWR a OKD nepředložili na říjnovém jednání ohledně situace v OKD žádné konstruktivní a pro stát přijatelné varianty, uskutečnilo se 29. října ještě další jednání.

Toho se kromě Mládka, Marksové a náměstka ministra financí Jana Gregora účastnili mimo jiné také vlastníci a manažeři společností, u kterých existují podnikatelské vazby na černouhelný těžební sektor. Šlo například o ČEZ, Třinecké železárny nebo Metalimex.

„Cílem uvedeného jednání byla především sondáž jejich zájmu o případné akviziční aktivity ve směru k těžební společnosti OKD, a. s., jejího případného řízeného úpadku nebo ochoty odprodat konkurenceschopné části podniku,” uvádí materiál.

Dodává, že zástupci NWR a OKD uvedli, že by v rámci jednání preferovali se státem dohodu na komplexním řešení situace OKD, a nikoli pouze Dolu Paskov. Mezi variantami bylo zmíněno například rozdělení společnosti, spojení s jinými průmyslovými podniky nebo prodej některých dolů.

NWR se s klesajícími cenami uhlí potýká dlouhodobě. Kvůli nim a zhoršování stavu volných finančních prostředků snížila v listopadu agentura Standard & Poor’s rating společnosti na CCC s negativním výhledem. Materiál dodává, že analytici tehdy uvedli, že pokud se situace na trhu nezlepší, hrozí NWR insolvence.