"Řecká centrální banka v neděli podá žádost a my se domníváme, že existují důvody, aby byl objem likvidity v rámci programu ELA zvýšen. Není žádný důvod, aby likvidita zvýšena nebyla," řekl televizi ANT1 mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis.

Řecké banky jsou od začátku tohoto týdne zavřené a vládní činitelé už dříve avizovali, že banky se neotevřou dřív, dokud nebude dohoda s věřiteli. Její uzavření se ale nyní zřejmě zkomplikuje, pokud se potvrdí průběžné výsledky referenda. První výsledky totiž naznačují, že Řekové dohodu s věřiteli odmítli. [celá zpráva]

O paralelní měně prý neuvažují

Aby vláda zabránila krachu bank, zavedla omezení pohybu kapitálu. V praxi to znamená, že Řekové mají přístup k penězům jen v bankomatech, kde si mohou vybrat maximálně 60 eur denně. Očekává se, že výsledek referenda situaci bank ještě zkomplikuje.

Řecký ministr financí Janis Varufakis se chce ještě v neděli večer setkat s šéfy tamních bank, řekl agentuře Reuters zástupce ministerstva. Vládní vyjednavač pak řekl, že o zavedení paralelní měny se nejedná.