„Nadále bude mít ČEZ ještě jednu možnost k prodeji, a to k roku 2024, pokud se tak rozhodne," uvedl Kříž. Podotkl, že ČEZ získal dvě možnosti k prodeji v rámci dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí od Vršanské uhelné, která patří do těžařské skupiny Czech Coal.

Smlouva byla uzavřena v roce 2013 a zabezpečuje dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady, případně i pro ostatní zdroje ČEZ, a to eventuálně až do roku 2060.

„Právě tato dlouhodobá smlouva, která dává ČEZ jistotu dodávek uhlí, i fakt, že elektrárna prochází nyní další vlnou ekologizace a bude od příštího roku připravena pro provoz v následujících letech, byly důvodem pro toto strategické rozhodnutí ČEZ,” dodal Kříž.

„Z pohledu skupiny Czech Coal se nic nemění. I nadále budeme společnosti ČEZ na základě smlouvy dodávat hnědé uhlí z lomu Vršany,” řekl v reakci na dnešní rozhodnutí ČEZ ČTK mluvčí Czech Coal David Vidomus.

Mohli dostat osm miliard

O případném uplatnění druhé opce musí podle informací týdeníku Respekt a Hospodářských novin ČEZ rozhodnout v roce 2019. Aktuální výroční zpráva ČEZ za rok 2014 uvádí, že druhá opce může být využita v roce 2024 při peněžitém plnění dvě miliardy korun. Při využití první opce mohl ČEZ na základě dat z výroční zprávy utržit 8,5 miliardy korun se snížením o 0,4 miliardy korun za každý blok elektrárny, který nebyl modernizován.

Loni v srpnu ČEZ oznámil, že bude pro těžební firmu Vršanská uhelná, která do skupiny Czech Coal patří, vyrábět z jejího uhlí elektřinu. V letošním roce ČEZ firmě poskytne 200 MW své kapacity a z kontraktu očekává výnos v řádu stovek miliónů korun. Kříž tehdy uvedl, že smlouva byla uzavřena na rok 2015, je však možné její prodloužení až do roku 2020.

Na květnové tiskové konferenci k hospodářským výsledkům ČEZ za 1. čtvrtletí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš příliš případný prodej elektrárny komentovat nechtěl. „Logicky musíme variantu prodeje (Počerad) aktuálně analyzovat, abychom věděli, zda to není ze všech variant varianta nejlepší. Analýzy probíhají," uvedl tehdy pouze.