Podle národního koordinátora Eures Miroslava Chytila míří Češi za obživou zejména do Velké Británie, Německa, Rakouska a severských zemí, přičemž tamní zaměstnavatelé mají zájem hlavně o profese ve zdravotnictví, gastronomii, službách a v technických oborech.

"V současné době je velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, pekaři a truhláři. Zaměstnavatelé také hledají sezónní pracovníky v turistickém ruchu a v zemědělství," uvedl Chytil.

Počty občanů ČR zaměstnaných na území vybraných států EU a Švýcarska                
 2006
2014
Velká Británie
17 400
37 100
Německo
12 404
31 753
Rakousko
6 680
12 742
Švýcarsko1 4406 219
Itálie
4 115
5 561
Irsko4 5244 256
Slovensko
1 065
2 525
Celkem z ČR 54 654
110 394
Zdroj: Eures  

Právě Eures pomáhá lidem s hledáním zaměstnání v zahraničí. V rámci jeho sítě funguje přes 900 poradců, z toho 19 je na krajských pobočkách Úřadu práce ČR.

Nejen pro mladé

Do zahraničí vyjíždějí za prací nejčastěji mladí lidé, ale rozhodují se pro ni i dříve narození. Uchazeči nad 50 let v EU nacházejí práci například jako řemeslníci, v sociální oblasti a ve zdravotnictví, uplatní se v gastronomii, jako řidiči nákladních automobilů, řezníci, v technických oborech nebo ve zpracovatelském průmyslu, uvádí úřad.

Část z nich, především v příhraničních oblastech, do zaměstnání denně dojíždí, další pak vyjíždějí za hranice na delší dobu. Nejčastěji do SRN, Rakouska, na Slovensko nebo třeba do Irska.

„Odchod za prací do zahraničí je velká životní změna, ale také příležitost, zejména v pozdějším věku. V momentě, kdy uchazeč nad 50 let nemůže najít práci v Česku, je například péče o seniory v příhraničních oblastech s Německem optimální příležitostí. Sice se musí přizpůsobit jiné mentalitě, firemní kultuře nebo plnit jazykové požadavky zahraničních zaměstnavatelů, na druhou stranu ale většinu lidí po padesátce už doma neváže starost o malé děti a tuto výzvu tedy lze přijmout,“ říká Petr Langer, specialista na segment práce.

Přesné údaje o vycestování občanů ČR za prací do ciziny nicméně stát nemá, protože to Češi nemusí hlásit, uvedla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

V případě, že se lidé při hledání práce v zahraničí obrátí na nějakou agenturu, měli by si podle Beránkové mimo jiné ověřit, jestli má od pracovního úřadu povolení zprostředkovávat zaměstnání do zahraničí.