Odborové sdružení pilotů stávkami protestuje proti změně důchodového programu aerolinek.

V sobotu stávka zasáhla zhruba 20 000 cestujících. Na evropských i vnitroněmeckých linkách Lufthansa létá vesměs podle pravidelného letového řádu, kvůli dopadům páteční stávky ale muselo být několik letů zrušeno, řekl podle agentury Reuters mluvčí firmy.

Stávka v sobotu končí a Lufthansa doufá, že v neděli se už velká většina letů uskuteční podle letového řádu. Podle mluvčího je ale možné, že vlivem aktuálního výpadku bude ještě několik dálkových letů zrušeno.

V minulých dnech se protestní akce pilotů projevila i na linkách do Česka. V pátek Lufthansa odvolala čtyři páry spojení mezi Prahou a Frankfurtem. [celá zpráva]

Zrušeno 1650 letů 

Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) v pátek pohrozil, že protestní akce mohou pokračovat. Ujistil ale, že další stávky odbory vyhlásí s 24hodinovým předstihem.

Za předchozí tři dny musela Lufthansa kvůli protestní akci zrušit zhruba 1650 letů, což postihlo asi 180 000 cestujících. Hospodářský dopad stávky Lufthansa dosud nevyčíslila. Loni uspořádal svaz Vereinigung Cockpit deset stávek, které celkově způsobily Lufthanse škodu 232 miliónů eur (6,4 miliardy Kč).

Nejhůř je stávkou postižené letiště ve Frankfurtu, které je hlavním přepravním uzlem Lufthansy. Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už rok. Piloti požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici na 59 let.