Nosným programem Juty je výroba technických textilií pro stavebnictví a zemědělství.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Naši odběratelé v Rusku nám nemohou platit. S ohledem na kurz je pro ně těžké dostat se k potřebnému množství eur, v nichž v Rusku obchodujeme," řekl Hlavatý.

Ruští zákazníci nyní podle něj řeší možnost, že by Jutě její pohledávky splatili dodávkou surovin. Šlo by například o v Rusku vyrobený polypropylen, který je jednou z hlavních surovin pro výrobu Juty.

Jiří Hlavatý, majitel akciové společnosti JUTA Dvůr Králové nad Labem.

Jiří Hlavatý, majitel akciové společnosti JUTA Dvůr Králové nad Labem.

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Výpadek ruského trhu se Juta bude snažit nahradit nalezením odbytu v jiných zemích. "Bude to ale velmi těžké. Krize v Rusku bude mít negativní dopad na celou Evropu," řekl Hlavatý.

Rekordní propad

Rubl v úterý klesl vůči dolaru až na hranici 80 rublů za dolar, nyní se jeho kurz pohybuje kolem 66 rublů za dolar. [celá zpráva]

Podle analytiků propad rublu a problémy ruské ekonomiky omezí český export do této země a může i mírně zbrzdit ekonomický růst v Česku. [celá zpráva]

Propad rublu trápí i další české firmy. Výrobce letadel Aircraft Industries z Kunovic na Uherskohradišťsku stojí prudký pokles hodnoty rublu desítky miliónů korun, řekla v úterý generální ředitelka společnosti Ilona Plšková.

Aircraft Industries čeká, jak se bude kurz ruské měny nadále pohybovat. Podle toho podle Plškové upraví své plány na příští rok. Firma má ruské majitele a Rusko je pro ni stěžejním trhem.