Pro hlasovalo 534 poslanců, proti pouhých 25, uvádí BBC.

„Zákazníci už mají plné zuby toho nechat se okrádat. V roce 2010 jsem slíbila zrušení poplatků za roaming do konce roku 2015 a nyní nás od dosažení tohoto cíle dělí už jen jeden krok,“ prohlásila eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová.

Nyní budou nařízení přezkoumávat jednotlivé členské státy. Komise očekává, že závěrečná dohoda bude uzavřena do konce letošního roku.

Operátoři se zrušením roamingových poplatků nesouhlasí a tvrdí, že nebudou mít peníze na investice do nových rychlejších mobilních sítí.

Kritici také poukazují na to, že se europoslanci před květnovými volbami chtějí zalíbit voličům.

Šéf české pobočky společnosti T-Mobile Milan Vašina to označil za „populistickou regulaci“.

Minuta za sedm korun

Od loňského léta platí nařízení Bruselu, které stanovilo maximální cenu roamingového volání v rámci EU na 0,24 eur u odchozích hovorů a 0,07 eur u příchozích hovorů bez DPH.

To velcí operátoři působící v Česku splňují, když si za odchozí hovory účtují v základní sazbě roamingu kolem sedmi korun (viz tabulka) S využitím různých balíčků nebo služeb virtuálních operátorů se zákazníci mohou dostat i na lepší podmínky.

S jednotnými cenami v EU už přitom přišli někteří z operátorů, na jaře například německý virtuální operátor Aldi Talk. Za minutu volání kdekoliv po Evropě jeho zákazníci platí v přepočtu tři koruny.

Ceny volání a SMS v EU (Kč/min, včetně DPH)
Operátor
Odchozí hovor
 Příchozí hovor
SMS
Telefónica O2
7,45
2,152,45
T-Mobile
7,47
2,182,48
Vodafone7,472,172,49
 Zdroj: mobilní operátoři