Ministerstvo financí chce, aby lidé měli větší přehled o tom, co stát dělá s jejich penězi. V pondělí proto na svém webu zveřejnilo brožuru Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu veřejnosti.

Resort spočítal, že Češi v průměru na daních a pojistném zaplatí státu více než deset tisíc měsíčně. Na dani z přidané hodnoty „průměrný” občan podle předpokladů rozpočtu zaplatí letos měsíčně 2323 korun, na spotřební dani 1152 korun a na dani z příjmu fyzických osob 1128 korun (viz tabulka níže).

Zjednodušení pro běžné smrtelníky

"Není v silách běžného člověka podrobně se seznámit s detaily státního rozpočtu. Chceme občanům přiblížit tvorbu dokumentu, který zásadně ovlivňuje jejich životy. Doufáme, že brožura pomůže daňovým poplatníkům získat lepší představu o tom, jak stát nakládá s jejich prostředky," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na rok 2014.

"Představuje českou verzi 'Rozpočtu pro občany' (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací, jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership," dodává mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1211,3 miliardy korun a příjmy 1099,3 miliardy korun.

Kolik každý měsíčně odevzdá státu?
DPH
2 323 Kč
Spotřební daně
1 152 Kč
Daň z příjmů fyzických osob
1 128 Kč
Daň z příjmů právnických osob
999 Kč
Sociální pojištění
4 312 Kč
Ostatní daně
278 Kč
Celkem
10 192 Kč

Poznámka: Tabulka udává očekávaný průměrný odvod daní na jednoho občana (včetně dětí a důchodců). Jedná se o příspěvek na daních do veškerých veřejných rozpočtů (nikoli pouze do státního rozpočtu).