V samotném prosinci stoupla průměrná cena o 1,4 procenta, což představuje nejprudší meziměsíční nárůst od srpna 2009. K růstu cen domů přispívají zlepšující se hospodářské vyhlídky a klesající nezaměstnanost. Páteční údaje však podle agentury Reuters pravděpodobně vyvolají obavy ze vzniku bubliny na trhu s bydlením.

„Velkou část oživení na trhu s bydlením lze připsat zlepšujícím se podmínkám na trhu práce a příznivějším vyhlídkám ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Nationwide Robert Gardner. Upozornil však na možné negativní dopady v případě, že poptávka i v dalších čtvrtletích poroste rychleji než nabídka.

Britská centrální banka se již koncem listopadu rozhodla výrazně omezit program na podporu hypoték. Chce tak zabránit nadměrnému růstu cen na trhu s bydlením.

„Nevidíme na trhu s bydlením žádné bezprostřední hrozby, ale znepokojuje nás jeho možný vývoj,“ řekl tehdy guvernér banky Mark Carney. Dodal, že banka je v případě potřeby připravena k dalším opatřením, aby udržela trh s bydlením pod kontrolou.