Česko a okolní země patří podle Rusnoka mezi nejperspektivnější regiony EU.

„Měl jsem včera příležitost bavit se s premiéry čtyř okolních zemí a myslím, že jsme se na tom shodli, že visegrádská čtyřka a její blízké okolí pravděpodobně jsou relativně nejperspektivnějšími částmi Evropské unie na budoucí období, které by mělo přinést, a zdá se, že přináší, optimističtější vizi ekonomického růstu,“ uvedl.

Premiér dále řekl, že Česko by se mělo přihlásit k přijetí eura. S tím souhlasí stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek, který na fóru řekl, že ČSSD počítá se zavedením eura v letech 2019 až 2021.

K současné krizové situaci ve zdravotnictví Rusnok řekl, že navýšení plateb pro státní pojištěnce není řešením. „Podle mě je ve zdravotnictví jediné řešení, a to v absolutním ztransparentnění všech finančních toků. Pomoci by měla elektronizace systému nebo zavedení osobních účtů,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ
 Zdravotnické odbory vstoupily do stávkové pohotovosti
 Za export se neplatí životem, ohradil se Kalousek proti Mládkovi

Vláda již navrhla navýšení plateb do zdravotnictví za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok. Opatření zvyšuje od ledna platby státu za děti, důchodce nebo nezaměstnané o 64 korun na 787 korun.

„Současná finanční situace veřejného zdravotního pojištění je velmi neutěšená,“ uvedl Rusnok při projednávání v Senátu minulý týden. Pokud by Senát zákonné opatření neschválil, reálně by podle něho hrozilo až omezení dostupnosti zdravotní péče.