„Jsem rád, že stavba byla zahájena, i když důležitější je pro nás obchvat města,“ uvedl starosta Lubence Bohumil Peterka (nez.) s tím, že po dostavbě úseku R6 se zvýší bezpečnost dopravního provozu. „Když už se začal stavět tento úsek, tak je tu velký předpoklad, že se začne v roce 2015 realizovat i navazující stavba zmiňovaného obchvatu města,“ dodal Peterka.

Karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD) připomněl, že stavbu R6 mezi Bošovem a Lubencem před více než třemi lety zastavil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV). „Přitom tenkrát na stavbu byly připravené peníze,“ poukázal a uvedl, že Karlovarský kraj potřebuje k rozvoji dostavět celou R6 směrem na Prahu, ale také úsek od Chebu k Pomezí.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Pak je podle hejtmana také nutné dojednat s německou stranou, aby ona dobudovala několik kilometrů dlouhou přípojku od dálnice na bavorskou metropoli Mnichov k hranicím s naší republikou.

Letos žádné objížďky

Podle šéfa Ředitelství silnic a dálnic v Karlových Varech Martina Leichtera se letos nebudou nařizovat kvůli výstavbě úseku R6 mezi Bošovem a Lubencem žádné objížďky. V průběhu příštího roku se ale bude kvůli stavbě u Bošova odbočovat na starou pražskou silnici a z ní se budou motoristé vracet zpět na I/6 za Libkovicemi u Lubence. „Část nové R6 totiž bude budována ve stejné trase jako stávající I/6,“ vysvětlil Leichter.

Na konci letošního roku by chtěli mít silničáři vykoupeno 75 procent pozemků, po kterých povede budoucí obchvat Lubence. Podle Leichtera rovněž pokračují inženýrské činnosti k budoucí výstavbě úseku mezi Novým Strašecím a Řevničovem.

„Je to 5,5 km dlouhý úsek, kde jsou předpokládané náklady na realizaci 1,9 miliardy korun,“ uvedl Leichter s tím, že podobně je na tom, co se přípravných prací týká, i 4,2 km dlouhý obchvat zmiňovaného Řevničova a Krušovic za odhadovaných 2,16 miliardy korun. Oba úseky R6 mají být zařazeny jako náhradní do seznamu staveb, které mají být realizované v nadcházejícím dotačním období.

Připravují se rovněž obchvaty Hořesedel a Hořoviček, které by ale měly přijít k realizaci až poté. Zatím jsou k dispozici územní rozhodnutí na úseky R6 mezi Bošovem a Karlovými Vary, s výjimkou úseku Olšová Vrata – Žalmanov.