Zpravodaj normy Milan Urban (ČSSD) poděkoval poslancům za konstruktivní přístup, který je podle něj dokladem, že na „dobré věci” existuje schopnost domluvy.

Schválení normy, kterému předcházela složitá procedura s množstvím pozměňovacích návrhů, ocenil i ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala.

Pokud zákon vstoupí v platnost, limit pro příspěvky odběratelů na obnovitelné zdroje bude maximálně ve výši 495 Kč za megawatthodinu bez DPH. To je o sto korun méně, než činí podpora letos. Letos jde na podporu obnovitelných zdrojů 45 miliard, přičemž 12 miliard jde přímo z rozpočtu.

Zástupci fotovoltaického byznysu se bouří

Zároveň došlo ke snížení odvodu solární daně z 26 na 10 procent. Ta se však nově bude vztahovat i na solární elektrárny, které byly uvedeny do provozu do roku 2010. Solárníci budou daň platit, dokud bude trvat právo na podporu energie. Zdanění provozovatelé elektráren odmítají a hovoří o možném porušení zákona.

Šéf Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák upozornil, že zavedení daně naruší zákonem garantovanou návratnost investic, přičemž části provozovatelů může hrozit i krach.

Kalkulace aktuálních cen energie od jednotlivých dodavatelů najdete na webu Sfinance.cz.