Itálie má hned po Nizozemsku nejdražší benzín v Evropě. V průměru se tam nyní prodává za 1,836 eura (47,70 Kč) za litr; nafta je dokonce v rámci Evropy vůbec nejdražší – v průměru stojí 1,739 eura (45,20 Kč) za litr.

Provozovatelům čerpacích stanic se rostoucí ceny benzínu nelíbí: snižují se tak jejich výdělky a kvůli riziku zavírání benzínek prý hrozí, že o práci přijdou tisíce lidí. Za drahé palivo viní i vládu, která podle nich jen nečinně přihlíží a počítá zisky z vysoké spotřební daně, která činí asi 60 procent koncové ceny za jeden litr.

Ministr hospodářského rozvoje Flavio Zanonato v úterý vyzval firmy, aby při tvorbě své cenové politiky vzaly v úvahu současnou situaci v zemi, která je nyní v nejdelší recesi od druhé světové války. Poznamenal však rovněž, že za růst cen může „převážně“ zvyšování cen ropy na trzích, a rozdíl mezi cenami u čerpacích stanic v Itálii a v dalších evropských zemích je podle něj minimální.

Zanonato zároveň odmítl, že by za vysokými cenami byla spotřební daň: podle něj je spíš třeba se zamyslet nad přebujelou sítí čerpacích stanic.