Pokud jde o jednotlivá odvětví, tak v průmyslu a v obchodu se v srpnu hodnocení současné ekonomické situace mírně snížilo. Naopak ve stavebnictví a v odvětví služeb se lehce zvýšilo.

„Mezi podnikateli stojí za pozornost opětovný pokles důvěry v průmyslu,“ připomněl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta s tím, že průmyslový index přitom na souhrnném indexu podílí ze 40 procent. Nejhorší situace zůstává podle Nováka nadále ve stavebnictví, kde mírné zlepšení lze přičíst především vyšší aktivitě v letních měsících.

Lidé chtějí více spořit

„Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy ze zhoršení jejich vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti se téměř nezměnily, i když jsou stále vysoké,“ uvedl ČSÚ. Úmysl spořit se navíc zvýšil.

„Češi se stále obávají o budoucnost, bojí se rostoucí nezaměstnanosti a snaží se více spořit,“ zhodnotil situaci Novák. Podle něj lze vzhledem k prohlubujícímu se útlumu hospodářské aktivity v eurozóně s negativními dopady na domácí ekonomiku do konce letošního roku počítat spíše s dalším poklesem souhrnného indikátoru důvěry.

Jak připomněl analytik Michal Kozub ze společnosti Home Credit, ministerstvo financí letos očekává výrazný pokles domácí poptávky, což by se mělo projevit na celkovém výsledku ekonomiky, tedy na hrubém domácím produktu.