Vrzáň kritizoval také ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09), které chce řešit omezení hazardu obcemi novým zákonem o provozování sázkových her.

Celý loterijní průmysl by měl podle Vrzáně do veřejných rozpočtů za celý letošní rok při nezměněných podmínkách přinést nejméně deset miliard Kč. Největší část z odvedené loterijní daně jde do rozpočtu obcí, které za první čtvrtletí získají od provozovatelů videoloterijních terminálů 1,1 miliardy Kč. Místní samosprávy by i toto měly brát v potaz při úvahách o rozsahu regulace loterií na svém území, uvedl Vrzáň.

"Provozovatelé hazardu se musí smířit, že skončil Klondike. I oni se musí podílet na konsolidaci veřejných rozpočtů," sdělil ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že ministerstvo se žalob neobává.

Připravovaný zákon obsahuje zkrácení takzvaného přechodného období, ve kterém je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech bez omezení od radnic, ze tří let na šest měsíců. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet v polovině roku 2013.

Podle SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů, by tato úprava byla "surovým" zásahem do práv legálních provozovatelů. "Stát se svým postupem vědomě snaží zmařit investice českých společností i zahraničních dodavatelů, což je v rozporu s českým ústavním pořádkem i ústavním právem. Po státu se budeme domáhat náhrady škody minimálně za deset miliard Kč," dodal. Provoz sázkových her by se pak podle něj celý přesunul na nikým neregulovaný internet a do ilegality.