O příspěvek pro nevidomé požádalo zhruba 1,8 procenta z 39 000 obyvatel ostrova, citoval údaje ministerstva list The Wall Street Journal. To je asi devětkrát víc, než jaký je výskyt slepoty v evropských zemích uváděný ve zprávě Světové zdravotnické organizace z roku 2004. Mezi těmi, kdo na Zakyntosu požádali o příspěvek kvůli slepotě, přitom byl mimo jiné i místní taxikář či lovec ptáků.

Zakyntos se stal symbolem všeobecné korupce, která sehrála roli v nynější finanční krizi Řecka. "Zdá se, že ti 'slepí' na Zakyntosu viděli jen barvu peněz," napsal například článek v řeckém listu Ethnos.

Podvádělo se po celé zemi

Tento ostrov v tom ale rozhodně není sám, uvedli činitelé ministerstva zdravotnictví. Podvodné žádosti o příspěvky kvůli nějakému handicapu jsou podle nich problémem napříč celou zemí, který stojí vládu stovky miliónů eur ročně.

Řecko pod tlakem zahraničních věřitelů zesiluje boj proti korupci i snahy snižovat výdaje. Ale zákrok proti podvodným žadatelům o příspěvky, který provází obvinění z politického pletichářství a nepřiměřenosti, jen ukazuje, jakým problémům podobné pokusy čelí.

Někteří z příjemců dávek, kteří se dostali pod prověřovací drobnohled, tvrdí, že v čase ekonomického šetření a nouze neměli jinou možnost v zemi, kde důchody i platy jsou čím dál tím skrovnější.

Starosta Zakyntosu Stelios Bozikis v talk-show řecké televize prohlásil, že ho místní obyvatelé naštvaní prošetřováním a škrtáním dávek před časem zasypali jogurtem. "Považoval jsem to za čest," dodal.

Přísnější pravidla "uzdravila" 36 tisíc lidí

Ve snaze vykořenit podobné podvody před časem řecké ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny žadatele o příspěvky, aby se registrovali v centrální databázi. Tam se musejí dostavit osobně nebo poslat někoho jako svého zástupce. V důsledku toho bylo letos o 36 000 žadatelů o příspěvky méně než v roce 2011, uvedlo ministerstvo.

Podle úředníků tihle "odpadlíci" byli podvodníky, kteří v mnoha případech žádali o několik příspěvků na stejné postižení, anebo pobírali dávky za už mrtvé příjemce. Ministerstvo rovněž naznačilo, že někteří lékaři přijali úplatek za falešnou diagnózu, anebo žádosti o příspěvky podepsali místní politici, aby získali podporu obyvatel. Ze Zakyntosu se do centrálního registru zapojilo jen 190 z téměř 700 lidí pobírajících dávky za slepotu, dodalo ministerstvo.

Doplatí na to postižení, kteří nesimulují

A zatímco vláda opěvuje tento zákrok jako úspěch, někteří lidé se obávají, že kampaň může stigmatizovat handicapované. Záběry lidí na vozíčku či s bílými hůlkami momentálně dominují zpravodajství ve sdělovacích prostředcích.

"Zobrazování lidí s handicapem v médiích je naprosto nesnesitelné," řekl Joannis Vardakastanis, předseda řecké Národní konfederace handicapovaných lidí.

"Shovívavost" v mezích zákona

Ze situace na Zakyntosu někteří viní bývalého prefekta ostrova Dionysia Gasparose, který vyplácení dávek musel schválit svým podpisem. Gasparos vinu popírá a tvrdí, že se stal obětí "politických her". Zároveň obvinil hlavního oftalmologa ve státní nemocnici na ostrově Nikolaose Vartzelise. "Já nejsem ten, kdo rozhodne, že jste slepí," prohlásil. "Očař ano."

Doktor Vartzelis rezignoval koncem března s tím, že tak jako tak už chtěl jít do důchodu. Obvinění z falešných diagnóz i přijímání peněz za ně odmítl. V rozhovoru před svým odstoupením Vartzelis prohlásil, že si za svými rozhodnutími stojí. "Jsou tu případy lidí, kteří nemají rameno, o které by se mohli opřít, nemají chléb, aby se mohli najíst, a proto jsme možná zapojili veškerou shovívavost," řekl. "Byli jsme shovívaví, ale v mezích zákona."