„Tak jako v každém případě státní regulace proti soukromému sektoru i v bankovnictví platí, že motivace vytvářet zisky v soukromém sektoru je několikanásobně vyšší než motivace státních úředníků toto jednání efektivně potlačovat,“ sdělil Nacher.

Jako příklad uvedl poplatek za zrušení účtu. Poté, co banky dostaly přikázáno nepenalizovat klienty za to, že si u nich chtějí zrušit účet, některé z nich začaly velmi záhy vybírat poplatky za každý trvalý příkaz nebo inkaso, které bylo nezbytné ukončit při rušení účtu.

Největší očistu v bankovních poplatcích udělal zejména zákon o platebním styku s účinností od 1. listopadu 2009 a pak také zákon o oběhu bankovek a mincí, platný od 1. července 2011. Například ohledně poplatku o zrušení inkasa a trvalého příkazu musí proto existovat alespoň jeden způsob, jak to provést zdarma. Stejně tak je to i s vklady v hotovosti na přepážce banky.

Pokud se vám něco nezdá, změňte banku

„Ačkoli se může zdát, že regulace poplatků je pozitivní věc, bylo by chybou to tak vnímat a vzývat k jejich hromadnému zakazování,“ připomněl Nacher s tím, že finanční sektor by měl být trhem jako každý jiný, tedy trhem, kde základní vývoj určují zákony nabídky a poptávky.

Pokud se totiž bude nezanedbatelný počet klientů a jejich peněz přesouvat z dražších bank do těch s nižšími poplatky, budou na to muset zareagovat i tito velcí hráči. „Pokud nám poplatky vadí, jděme do bank, kde je platit nemusíme,“ zakončil Nacher.

Zrušené bankovní poplatky zákonem
Poplatek za zrušení trvalého příkazu a inkasa
Poplatek za zrušení přidružených služeb při rušení účtu
Poplatek za vklad hotovosti*
Poplatek za výměnu bankovek a mincí (do 100 kusů)
Poplatek za platbu, kterými klient vyrovnává závazek vůči bance
Poplatek za zrušení účtu
Poplatek za zrušení výpisu k úhradě**
Poplatek za blokaci karty z podnětu klienta
* Při splnění vymezených podmínek
** Klient má nárok na jeden zdarma
Zdroj: bankovnipoplatky.com