Intergram už začal zasílat dopisy požadující vedle poplatků za televizní i rozhlasové vysílání i tzv. autorskou odměnu, týkající se právě autorádií ve služebních vozech, jak uvádějí Hospodářské noviny (HN). Částka se odhaduje na dodatečný náklad pro firmy v řádech tisíců korun ročně. Celková vybraná suma peněz pak může jít do miliónů.

Intergram se podle HN odvolává na posudek Ústavu práva autorského Právnické fakulty Univerzity Karlovy, z něhož údajně vyplývá, že veřejností je prakticky kdokoli kromě samotného vlastníka rádia.

Pokud je produkce z rádia veřejná, je z něj povinnost platit i autorský poplatek. „Každé užití díla nad rámec užití pro osobní potřebu lze považovat za užití dle autorského zákona," uvádí Petr Chmelíček z Intergramu.

Podnikatelé se k žádosti Intergramu stavějí odmítavě. „Naše ochota platit je nízká, protože tyto záležitosti nevyužíváme k tvorbě zisku. Řádně platíme rozhlasové poplatky a tento požadavek mi nedává příliš smysl,“ říká například Jiří Siegmund, ředitel společnosti Taurid Ostrava, která dodává kontrolní a řídicí systémy.