Hlavní obsah

Eurozóna chce zavést bankovní poplatek, aby pomohla Řecku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Vlády zemí eurozóny jako jednu z možností, jak zapojit soukromé věřitele do pomoci Řecku, zvažují zavedení nového poplatku pro banky. Píše o tom dnes německý list Die Welt s odvoláním na blíže neurčené diplomatické zdroje.

Článek

"Několik dní před krizovým summitem v Bruselu vlády 17 zemí eurozóny zvažují zapojení soukromého sektoru prostřednictvím nového poplatku na budoucí záchranu vysoce zadluženého Řecka," uvedl list.

Poplatek by se vztahoval i na finanční instituce v eurozóně, které se v Řecku přímo neangažují. Další detaily o poplatku list neposkytl, pouze dodal, že má být zaveden spolu s programem zpětného nákupu řeckých vládních obligací.

Německo již plánuje od konce září výběr poplatku od bank do speciálního fondu, který má zmírnit náklady daňových poplatníků při případné záchraně bank v budoucnosti. Poplatek má ročně přinést zhruba miliardu eur (24,5 miliardy Kč).

Podle listu je Mezinárodní měnový fond znepokojený kvůli způsobu krizového vedení v Evropě a "vlivné strany" ve fondu si přejí, aby se nezúčastnil dalšího záchranného programu pro Řecko. Die Welt však k tomu neuvedl žádné další detaily, napsala agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám