Podle ČT by v případě, že by soud dal firmě zapravdu, bylo ohroženo zprovoznění Pražského okruhu plánované na 20. září. ŘSD naopak tvrdí, že termín dodrží.

Napojení brněnské a plzeňské dálnice na 10. kilometru D1 staví ŘSD narychlo podle provizorního plánu, uvedla ČT. Ředitelství dálnic se totiž za dva roky nepodařilo právě od firmy GC získat pozemky, na nichž se mělo napojení původně stavět. Proto připravilo náhradní variantu, která tyto pozemky obchází.

Staví se načerno, tvrdí firma

Společnost GC tvrdí, že chtěla o prodeji jednat, ale ředitelství se k odkupu nemělo. Provizorní cestu podle ní staví ŘSD zbytečně a navíc načerno. Místopředseda představenstva Greyhound Company Rudolf Želinský řekl televizi, že ŘSD stavbu změnilo v rozporu s územním plánem. Naopak mluvčí ŘSD Martina Vápeníková prohlásila, že změna je v rámci platného územního rozhodnutí a nijak z něho nevybočuje.

Soud bude rozhodovat "v nejbližších dnech"

GC už podala žaloby k pražskému Městskému soudu. Podle ní ředitelství dálnic obchází zákon už od počátku stavby. První stavební povolení totiž prý dostalo i na pozemky, které nemělo ve svém vlastnictví. Firmě vadí, že je ŘSD obchází a navrhuje předběžné opatření, které by zastavilo kolaudaci.

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková televizi potvrdila, že městský soud obdržel návrh na vydání předběžného opatření 27. srpna. "Budeme rozhodovat v nejbližších dnech," uvedla Lhotáková.

Pokud by soud uznal, že provizorní varianta je černou stavbou, mohlo by to znamenat návrat k původnímu projektu. V takovém případě by se ŘSD muselo finančně vyrovnat s firmou GC, které pozemky patří. Pak by se ale také mohlo otevření Pražského okruhu zpozdit. "ŘSD ale takovou komplikaci nepřipouští a tvrdí, že 20. září řidiči projedou celý pražský okruh bez problémů," uvedla televize.