Vyjednavači dohodli, že budou dále studovat možnost vytvoření rámce pro další slučování pojišťoven. Výsledkem by v budoucnu mohla být existence pouze jednoho pojišťovacího ústavu.

Podle zástupce TOP 09 Vladimíra Pavelky chtějí strany rodící se vládní koalice také vytvořit jednotná pravidla, která by byla závazná pro všechny zdravotní pojišťovny.

Ve hře je úprava poplatků

Straničtí odborníci diskutovali i o možnosti zrušení zdravotnických poplatků v případě, že bude zavedena jiná forma spoluúčasti pacientů, jak navrhují Věci veřejné. Pavelka podotkl, že se TOP 09 nebrání zrušení třicetikorunového poplatku za položku na receptu. Místo něj by mohl být zaveden stejný poplatek za jednotlivý recept.

V jednání je také možnost navýšení poplatků za lékařské vyšetření z 30 na 50 korun, za hospitalizaci by pacienti mohli platit rovnou stokorunu. Stejnou sumu by lidé zaplatili i za lékařskou službu první pomoci.

Tato témata jsou však natolik důležitá, že se jimi budou zabývat nejvyšší vyjednavači stran ve skupině K9, podotkl Pavelka. Zdravotničtí experti se shodli i na podpoře paliativní a náhradní péče.

Jednání o nové vládě stále pokračují. Lídři stran dnes večer podepsali návrh ústavního zákona omezujícího poslaneckou a senátorskou imunitu. Předložit jej jako společný poslanecký návrh chtějí ve čtvrtek. Shodli se také, že z rozpočtu obrany na příští rok škrtnou 2,1 miliardy, které použijí na platy učitelů.