Hlavní obsah

Zadlužená Sazka přispívá málo na sport, ředitel má sídlo za 60 miliónů

Novinky, ČTK, pno, toh

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Sportovní organizace dostávají na svou činnost v současné době od Sazky jen zlomek toho, co jim loterijní společnost posílala ještě před několika lety. Podstatnou část z výtěžku Sazky totiž spolknou splátky za víceúčelovou halu v Praze-Libni.

Foto: archív, Právo

Článek

Přestože je podnik zadlužený a akcionáři společnosti neví, co se s podnikem děje, není bez zajímavosti, že šéf Sazky Aleš Hušák má podle Českého rozhlasu sídlo na Menorce za 60 miliónů korun.

Podle ČRo ani samotní akcionáři netuší, jak Sazka funguje. Společnost poskytuje jen minimum informací, proto se například také stalo, že ani vlastníci podniku netuší, jak vysoké platy mají manažeři firmy.

"Já bohužel vůbec nejsem informován, nebo jako akcionáři nejsme informováni o tom, jakým způsobem funguje Sazka. My známe ta čísla, která jsou veřejně známa. To znamená, jaké jsou výsledky Sazky jako takové," řekl rozhlasu místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Přestože je podnik značně zadlužen, generální ředitel Sazky Aleš Hušák zřejmě nepobírá malou mzdu. ČRo se například podařilo zjistit, že mu patří nemovitost v Černošicích u Prahy, vlastní pozemek u Turnova a patří mu i zhruba třetinový podíl v hotelu Expo na pražském Výstavišti.

Kromě jiného má také téměř osmdesátihektarové sídlo na ostrově Menorca za 60 miliónů korun. Podnik Hušákovy majetkové poměry odmítl komentovat.

Na sport Sazka přispívá méně

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund řekl, že loni společnost odvedla přímo akcionářům 175 miliónů korun. Přitom ještě v roce 2003 to byla miliarda korun. Nadále tak klesá podpora sportu od společnosti, na které je český sport do značné míry ekonomicky závislý.

"Pracujeme na tom, aby peněz bylo více. Rozhodnout však musejí akcionáři, ti rozdělují výtěžek. Sazka na to nemá vliv," řekl Zikmund.

Podle jeho vyjádření i loni Sazka odvedla sportovním organizacím více než jednu miliardu. "Částka byla využita jak na přímé financování jejich činnosti, tak na splátky emise dluhopisů za výstavbu víceúčelové arény, která je majetkem akcionářů a o jejíž výstavbě rozhodli vlastníci společnosti v roce 2001," uvedl v tiskovém prohlášení.

O2 Arena může přijít až na 14 miliard

Hala stála Sazku osm miliard korun, ročně splácí 600 miliónů. Například v úterý uhradila podle Zikmunda splátku ve výši 12 miliónů eur (asi 314 miliónů korun).

Příjmy od Sazky mají už delší dobu klesající trend, navíc přicházejí se zpožděním. Vedle splátek O2 Areny, která podle některých odhadů může přijít až na 14 miliard korun, to ovlivnila i novela zákona o dani z přidané hodnoty, kvůli níž Sazka v letech 2005 až 2007 přišla údajně o 800 miliónů korun.

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Šéf Sazky Aleš Hušák

Majoritní vlastník Sazky Český svaz tělovýchovy a sportu (ČSTV) podle ekonomického ředitele Pavla Pávka dostal ze slíbených peněz za rok 2008 jen dvanáct miliónů korun. Ostatní peníze jen umořily dluh za předešlý rok.

Na konto ČSTV přitom mělo podle závěru loňské valné hromady Sazky doputovat zhruba 300 miliónů korun a celkem měla loterijní společnost mezi akcionáře rozdělit přes 430 miliónů. Částka pro sport za rok 2009 bude známa až poté, co Sazka bude mít k dispozici své hospodářské výsledky.

Některé sportovní svazy mají finanční problémy

„Sazka nám dluží od roku 2006 téměř 800 tisíc korun,“ řekl Novinkám například předseda České softballové asociace Gabriel Waage. Dodal, že v loňském roce nepřišla ze Sazky do softballového rozpočtu ani koruna. I kvůli tomuto dluhu se sportovní svaz dostal do velkých finančních problémů.

Občas zazní od svazů stížnost na nedostatek peněz pro sport. Šéf fotbalového svazu Ivan Hašek dokonce v závěru roku přišel s iniciativou vytvořit skupinu vlivných funkcionářů, která by usilovala o zlepšení tohoto stavu.

"Absence peněz v českém sportu je systémová záležitost, v posledních letech se projevuje zcela zjevně na výsledcích především v kolektivních sportech," míní Hašek. "Zatím jsme absolvovali několik schůzek a snažíme se najít způsob, abychom měli podporu od politiků. Hodláme se v této oblasti obrátit a spolupracovat také s ČOV, protože si vážíme, co dělá pro český sport," řekl šéf českého fotbalu.

První místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval uvedl, že ČOV s žádnými příjmy od Sazky raději nepočítá. "Pod položkou příjmů od Sazky máme nulu. Když nemám seriózní informaci, kolik dostanu, tak pesimisticky počítám, že nedostanu nic. Podle toho upravujeme i plánované výdaje," prohlásil Kejval. Loni Sazka poslala ČOV 3,5 miliónu korun.

Reklama

Výběr článků

Načítám