Kritika některých poslanců směřovala hlavně na to, že zákon připraví státní rozpočet o několik miliard korun, ale již neřeší, kde jinde má stát tyto peníze získat. Na to poukazoval hlavně stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. V tom se s ním shodl ale i poslanec ODS Michal Doktor.

"Tento návrh je nepochybně pokusem o krátkodobou výhodu některých, ale jednoznačně bude nevýhodou všech v čase, až se ty sazby začnou přibližovat k sobě," řekl Doktor.

Ministr financí Eduard Janota při předchozím projednávání zákona ve sněmovně odhadl výpadek příjmů státního rozpočtu na čtyři až pět miliard korun. Ujistil však, že návrh rozpočtu na příští rok s tím už počítá. Snížená sazba daně činí v současné době devět procent, od příštího se má ale v důsledku vládního protischodkového balíčku zvýšit na deset procent.

Šéf lidovců Cyril Svoboda naproti tomu návrh hájil s tím, že jde o příležitost jak podpořit malé a střední podniky a udržet pracovní místa. Na stranu příznivců přesunu do nižší sazby se postavil i poslanec KSČM Jiří Dolejš. Tomu se nelíbí, že by stát získával peníze hlavně prostřednictvím nepřímých daní od občanů. Komunisté dlouhodobě prosazují spíše progresivní zdanění příjmů, u nepřímých daní zastávají názor, že postihují většinu lidí, kteří mají podprůměrné příjmy.