Zákon nakonec podpořili všichni sociální demokraté, komunisté, Cyril Svoboda a Michaela Šojdrová z KDU-ČSL, Olga Zubová a Evžen Snítilý. Poslanci ODS opustili sál a nehlasovali. Zda šrotovné skutečně bude, záleží na rozhodnutí vlády. Konkrétní datum platnosti by kabinet určil svým nařízením.

Za schválení zákona horovali především zákonodárci za ČSSD, kteří upozorňovali kolegy, že zákon neobsahuje pouze zavedení šrotovného, ale i další opatření jako dočasné zvýšení přídavků na děti, zvýšení podpory v nezaměstnanosti či vyšší daňová sleva na dítě.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka zdůrazňoval, že platnost zákona je dočasná a jeho uvedení v život přijde stát maximálně na sedm miliard korun. Sobotka spolu s Milanem Urbanem ODS obvinili, že nedodržuje dohody. Sobotka také varoval, že pokud by zákon neprošel, mělo by to vliv i na vztahy ve Sněmovně i po volbách.

ODS: Zvýší to schodek

Poslanci ODS naopak upozorňovali, že se zavedením šrotovného a dalšími opatřeními nepočítá rozpočet na příští rok a došlo by tak ke zvýšení schodku. Dopady šrotovného navíc označili s ohledem na zkušenosti z dalších zemí za diskutabilní. Vlekoucí se debata místy připomínala spíše rétorické exhibice na předvolebních mítincích.

Miroslav Kalousek, který byl v Topolánkově kabinetu ministrem financí připomněl, že dohodu o podpoře zákona schválila vláda, která již neexistuje. Dodal také, že zavedení šrotovného je selektivní opatření, které staví jednu část hospodářství nad jiné.

Paroubka naštvalo, že ODS šrotovné nepodpořila

To, že občanští demokraté nepodpořili šrotovné, ačkoli se na něm dříve dohodli, rozlítilo představitele ČSSD. Šéf strany Jiří Paroubek pohrozil ODS a také exministru financí Miroslavu Kalouskovi, že z toho vyvodí důsledky.

Paroubek označil jejich přístup za "cynický a porušující dohody“. Dal to do kontrastu s tím, jak fungovala koalice ČSSD a ODS na pražské radnici v době, kdy zde vykonával funkci náměstka primátora. Pochválil bývalého primátora Jana Kasla a toho současného Pavla Béma (ODS). Podle Paroubka, pokud se na něčem dohodli, tak to platilo třeba i za půl roku.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek

Šéf ČSSD Jiří Paroubek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Lídr soc. dem. zároveň oznámil, čím občanské demokraty „vytrestá“. Za jednu z možností označil, že pokud převezme po volbách vládu, jeho strana se přičiní ke zrušení slev na sociálním pojištění, které navrhla ODS a soc. dem. toto opatření v rámci dohody pomohla prosadit. Podle šéfa ČSSD by se zrušením opatření podařilo získat pro státní rozpočet 18 miliard korun.

„Necítíme se žádnou dohodou vázáni,“ sdělil Paroubek. Zároveň prohlásil, že nejde o vendetu nebo mstu, ale o pokus ODS „poučit“. Paroubek zároveň ocenil postoj lidovců a komunistů, kteří pomohli šrotovné prosadit. Místopředseda soc. dem. Milan Urban uvedl, že ministerstvo průmyslu a obchodu už má připravenou příslušnou vyhlášku o zavedení šrotovného. Je podle něj třeba počkat na vyčerpání německého šrotovného, očekává jeho zavedení v ČR koncem roku. Podle Urbana to bude jednou z priorit nové vlády.