Zdá se totiž, že energetické firmy využily akce k vyprázdnění skladů: skoupily a začaly rozeslat zastaralé fluorescenční žárovky, jejichž objímky se nehodí do běžných svítidel v britských domácnostech, a navíc už dříve vyvolávaly námitky nespokojených spotřebitelů.

Celkem úřady rozeslaly 200 milionů fluorescenčních žárovek. Průzkum ale ukázal, že pětina domácností je vůbec nezačala používat a další dvě třetiny rodin použily jen část z nich.

Znechucení obyvatel a ekologická hrozba

Výrobci úsporných svítidel se nyní obávají, že akce lidem jejich produkci jen zprotiví, zatímco ekologové varují před dopady na životní prostředí. Fluorescenční žárovky totiž obsahují jedovatou rtuť, a musí se proto likvidovat speciální procedurou. Pokud se ale odhodí neužitečná svítidla prostě do popelnic, rtuť z rozbitých svítidel unikne do životního prostředí.

Žárovky rozesílali prodejci elektřiny a plynu, za akcí však stála vláda se svými penězi - do vložila 3,5 miliardy liber. Podle jejích představ se měly úsporné žárovky, dražší, než ty obyčejné, posílat chudým rodinám, „zranitelným“ osobám a starým lidem.

Po důkladné kritice se nakonec vláda rozhodla, že akci s rozesíláním žárovek zastaví. Zároveň ale usoudila, že je třeba „spěchat pomalu“, a tak rozesílání úsporných svítidel skončí až za půl roku. Jinak by prý byly „nespravedlivě potrestány“ firmy, jež vládní program ještě plně nevyužily.