"Třetina zaměstnanců už absolvovala pohovor, podle něhož se rozdělí do několika kategorií práce, kterou budou vykonávat ve dvouměsíční výpovědní lhůtě. Se zbytkem se dohodneme do čtvrtka," dodal předseda představenstva a ředitel Roman Lauterkranc. Někteří lidé dokončují dekorace a balení sklenic, další konzervují stroje a uklízejí haly a část pracovníků využijí externí firmy.

Zatím dali všichni zaměstnanci souhlas s přeřazením na jinou práci a mají nárok na 100 procent průměrného platu za letošní čtvrtletí. Pokud by nesouhlasili, měli by 80 procent. Vedení SHH navrhovalo o čtvrtinu méně, ale po tvrdém vyjednávání ustoupilo odborům. Za červenec a srpen vyplatí firma lidem zhruba 2,4 miliónu korun a na tří až šestiměsíčním odstupném 15. září dalších 7,2 miliónu Kč.

SHH navrhovala svým lidem, aby s jeho vyplacením počkali do prosince, kdy by měly být zakázky, ale souhlasila pouze menšina. Úhrada odstupného prý podnik finančně vyčerpá, ale peníze podle ředitele dostanou. Také díky tomu, že se našel kupec 20 firemních bytů.

Sklárna bude hledat další externí zdroje pro obnovení produkce. Možností je finanční pomoc německého dekoratéra sklenic, firmy Sahm, která odebíral dvě třetiny produkce. Němci se mají do konce července stát stoprocentním akcionářem SHH a chtějí obnovit výrobu.

Obnovení výroby by bylo do jednoho roku

Ochlazování pece potrvá do nedělních 24:00. "Pokud budeme chtít výrobu znovu rozběhnout, bude shodných pět dnů trvat temperace, dva dny natavení skloviny a následně se budou její vlastnosti stabilizovat, což může být delší proces," řekl Lauterkranc. Přiměřená lhůta pro obnovení výroby je podle něj do jednoho roku.

Podnik, který dodává vodu obci s 1800 obyvateli, postupně sníží odběry elektřiny, plynu a kyslíku, ale pouze natolik, aby byla šance na opětovný rozběh. Měsíční výdaje na konzervaci se budou od září, kdy firmu opustí většina lidí, pohybovat do jednoho miliónu měsíčně. Firmě má pomoci sousední sklárna Stölzle Union, rakouský výrobce lahviček na léky, která bude kontrolovat zařízení SHH.