„Za slabšími tržbami v závěru roku je především krize. Čekání na povánoční slevy sice určitou roli mají, ale tentokrát to nebude tak horké,“ komentoval vývoj tržeb analytik ČSOB Petr Dufek. 

Podle statistiků se z Vánoc radovali jen prodejci textilu a zboží nabízeného mimo prodejny. Největší podíl na celkovém propadu tržeb měly prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin a specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů a nábytku.

O problémech tuzemské ekonomiky dále čtěte:
Inflace v Česku výrazně zpomalila na 2,2 procenta
Česko zažívá největší nárůst nezaměstnanosti v historii
Krize decimuje český průmysl, na konci roku se opět zřítil

Lidé v předvánočním čase nakupovali zejména nové oblečení a boty. Ruce si mnuli také prodejci na internetu. „Stále větší oblibě se těšily obchody v blízkém zahraničí a internet, který umožňuje pohodlné a výhodné nákupy z celého světa. Lidé častěji srovnávají ceny a internet jim v tom neuvěřitelně napomáhá,“ připomněl Dufek.

Již v listopadu se maloobchodníkům nedařilo, meziroční propad činil 3,8 procenta. Analytici již před měsícem varovali, že ani začátek roku 2009 by pro maloobchod neměl být příliš příznivý.

„Letošní rok bude pro maloobchodníky slabý. Hospodářská recese povede domácnosti k opatrnosti ve svých výdajích, zejména pokud jde o statky dlouhodobější spotřeby. Celkově tak pro letošní rok očekáváme pokles maloobchodních tržeb o 2,5 procenta,“ upozornil analytik Komerční banky Jan Vejmělek.