Projednávání tohoto bodu se neslo ve znamení prudkého názorového střetu mezi vládou a opozicí. Rozpočtový výbor doporučil tuto novelu zamítnout. Zamítnout ji chce i poslankyně zelených Věra Jakubková s tím, že zelení odmítají zvýhodňování individuální automobilové dopravy včetně kamiónové.

Zpravodaj výboru Michal Doktor (ODS) poukázal mimo jiné na to, že státní rozpočet by přišel o zhruba 18 miliard korun. Podle jednoho z předkladatelů, stínového ministra průmyslu ČSSD Milana Urbana, to bude 18 miliard, které zůstanou občanům v kapsách a budou je moci utratit. Tím by podpořili domácí poptávku a pomohli ekonomice v boji s krizí.

Kalousek: sežerte diplom pokud ho máte

"Ten návrh byl nesmyslný už v době, kdy jste ho podávali," vzkázal Topolánek autorům návrhu. Ministr Kalousek odmítl, že by toto opatření bylo protikrizové. Jak prohlásil, pokud se někdo domnívá, že snížení spotřební daně je nejúčinnějším nástroje v boji s krizí, "tak ať sežere diplom, pokud ho má".

Návrhu se naopak zastal poslanec ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý. "Tento návrh v tuto chvíli je evidentně prospěšný," řekl s tím, že ho podpoří.

Konečným schvalováním návrhu by se měla sněmovna zabývat ještě na této schůzi. Urban k němu předložil pozměňovací návrh, aby snížení bylo jen dočasné, a to do konce roku 2010. Navrhl novelu přejmenovat na zákon o dočasném snížení spotřební daně z minerálních olejů.