"Padne-li růst pod dvě procenta, pak jsou na místě cílené, adresné, dočasné impulzy," řekl Kalousek.

Výbor se opět zabývá návrhem státního rozpočtu na příští rok. Připravit má návrh usnesení pro druhé čtení ve sněmovně. Poslanci by měli také rozhodnout o balíku více než 1400 žádostí o dotace z rozpočtu. Koaliční i opoziční poslanci se ve středu dostavili v plném počtu, oba tábory mají stejný počet hlasů.

Návrh rozpočtu se hned zkraje setkal s kritikou předsedy výboru z opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky. Ten za jeho hlavní chybu označil to, že návrh neobsahuje žádné kroky proti dopadům současné finanční krize. "Rozpočet se tváří, jako kdyby žádná krize neexistovala," řekl Sobotka.

Kalousek se ale hájí tím, že současná situace je bezprecedentní. Ještě nikdy nebylo tak obtížné odhadnout ukazatele vývoje ekonomiky, zdůraznil.

Snížení růstu ekonomiky příští rok pod dvě procenta předpovídá Česku aktuální zpráva Mezinárodního měnového fondu. Podle Evropské komise růst české ekonomiky zpomalí v roce 2009 na 3,6 procenta. Česká národní banka snížila v prognóze odhad růstu HDP v příštím roce na 2,9 procenta, podle ministerstva financí HDP poroste v roce 2009 o 3,7 procenta.